Szkolny Szlak Pamięci i Szkolna Sala Pamięci w CKZiU w Tuchowie

Wy – Bohaterowie, my – Wasi dłużnicy

W listopadzie 2018 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, otwarto Szkolny Szlak Pamięci i Szkolną Salę Pamięci. Są one hołdem złożonym bohaterom bitwy pod Łowczówkiem – od roku 2006 patronom szkoły – oraz wypełnieniem części długu wobec legionistów spod Łowczówka.
W Sali Pamięci znajdują się eksponaty – w zdecydowanej większości kopie – nawiązujące do walk na naszym terenie w latach 1914-1915. W gablotach są kopie dokumentów i zdjęć związanych z bitwą i jej uczestnikami, a także legionistą II Brygady ,,Żelaznej’’, tuchowianinem, Karolem Derechowskim oraz rękopis pracy Józefa Kozioła pt. ,,Straceńców los, czyli o legionistach spod Łowczówka". Wzrok przykuwają: manierka austriacka z czasów wielkiej wojny, moneta austriacka z 1907 r., dwa oryginalne medale austriackie, czy kopie orzełków legionowych.
Na ścianach wiszą portrety olejne trzech kluczowych postaci związanych z I Brygadą Legionów, kopie rycin i obrazów samych legionistów bądź malarzy – sympatyków czynu legionowego, kopie zdjęć z legionowego frontowego życia oraz oryginalna i unikatowa  mapa przedstawiająca przebieg działań pod Łowczówkiem w dniach 22-25 grudnia 1914 r. Na stolikach znajduje się bogata literatura na temat bitwy i legionistów. Klimat pamięci o przeszłości dopełnia szary mundur strzelca eksponowany na manekinie.

Zdjęcia