Muzeum Miejskie w Tuchowie

Kiedyś po latach…łzą serdeczną zabłyśnie wam oko,
gdy wam powiadać będą dzieje nasze…(J. Mączka, „Kiedyś”)
W podziemiach Domu Kultury w Tuchowie od 2013 roku znajduje się Muzeum Miejskie, którego zbiory eksponowane są w pięciu salach. Jedną z nich jest sala, w której obok śladów pamięci o II wojnie światowej zgromadzono te, które przypominają o czynie legionowym, walce o niepodległość Polski. Na ścianach wiszą wizerunki żołnierzy-legionistów walczących w bitwie pod Łowczówkiem, a w gablotach znajdują się militaria, jak na przykład: karabin Mosin wyprodukowany w 1891 roku, a znaleziony w jednym z gminnych lasów; dokumenty, zdjęcia walczących za wolność: Antoniego Stawarza, Waleriana Młyńca, Mariana Stylińskiego, Antoniego Hatały, Jana Steca, Leona Wantucha, Antoniego Zająca.
W bitwie warszawskiej, która nie tylko uchroniła Polskę, ale i Europę Zachodnią przed bolszewizmem i stanowiła faktyczną obronę niepodległości, brało udział wielu odważnych żołnierzy. Wśród nich byli również mieszkańcy związani z Tuchowem:
Antoni Budzik – urodził się w Piotrkowicach. Walczył w Legionach Polskich, a później wstąpił do „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, z którą wrócił do Polski. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz słynnej bitwie warszawskiej, w której zginął 19 sierpnia. Został pochowany w zbiorowej mogile pod Radzyminem.
Jan Zoń – pochodził z oddalonej od Tuchowa o ok. 3 km wsi Bistuszowa. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w dniach 15 i 16 sierpnia 1920 r. walczył w bitwie warszawskiej. 19 sierpnia został ranny na przedpolach Warszawy, skąd trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Bitwę przeżył.

mjr Michał Bartula – nie pochodził z Tuchowa, lecz tu zawarł związek małżeński z tuchowianką. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Walczył pod Ossowem i nad Berezyną, gdzie został ranny. Za męstwo i odwagę został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Medalem za Wojnę 1918-1921.

Zdjęcia