Mural na ścianie ZSOiZ im. I.J. Paderewskiego w Ciężkowicach

…u mistrza Paderewskiego…

Takie słowa witają uczniów ciężkowickiej szkoły każdego dnia. Odsłonięty 30 maja 2018 r. mural został wykonany z okazji uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez Ryszarda Paprockiego – wybitnego artystę, malarza i architekta, którego zamiarem było przekazanie młodym ludziom, że w życiu osiąga się cele zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym poprzez upór i ciężką pracę – taką właśnie jak mistrza Paderewskiego.
Mural przedstawia mistrza siedzącego na tle nut będących odwzorowaniem jego rękopisu oraz fragmentu listu, w którym na konferencji w Wersalu domaga się niepodległości dla Polski. Jego dumna, statyczna postać przełamana jest muzycznymi amplitudami podkreślającymi dynamizm jego dzieł. U samej góry znajdują się klawisze fortepianu, które – jeśli zachowałyby swą ciągłość – byłyby odwzorowaniem tych realnych, a zastosowana w nich kolorystyka czerwieni, żółci i niebieskiego ma symbolizować artyzm muzyka.
Mural jest trójwymiarowy, więc aby zobaczyć zamierzony obraz, należy oglądać go od frontu budynku szkoły.
Przed wejściem do budynku od 17 listopada 2011 roku znajduje się wykonany przez Ewę Fleszar pomnik przedstawiający popiersie artysty.

ZDJĘCIA